1. صفحه نخست
  2. دوره
  3. آموزش تند خوانی

آموزش تند خوانی

تصویر شاخص
وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
بسته
شروع کنید
This دوره is currently closed

<<— در حال تهیه —>>

چرا باید به تندخوانی عادت کنیم؟

فایده تند خوانی چیه؟

تاثیر تند خوانی در یادگیری مطالب علمی و تخصصی؟

تند خوانی بهتر است یا کند خوانی؟

نقش تند خوانی برای داوطلبان آزمون ها ؟

آزمون تشخیص تند خوان یا کند خوان بودن؟

نمونه متن آزمایش برای سنجش سرعت مطالعه شما در تند خوانی

تند خوانی چیه؟

تند خوانی یعنی افزایش سرعت انتقال و اجبار ذهن انسان به ذخیره اطلاعات است تا به مرور این مورد تبدیل به یک عادت ذهنی و روانی شود تا فرد بتواند بدون مکث و تکرار چندین باره پاراگراف ها و متون تا حد زیادی سرعت مطالعه خود را بالا برده و در پیشبرد روند سرعت مطالعه به مرور موفق شد.تندخوانی به شما کمک میکند تا ذهن را جوری تربیت کنید که به جای اینکه شما را برای یاد آوری و تکرار مجبور کند خود ذهن با ایجاد زمینه یادگیری سریع نیاز سرعت مطالعه را برای شما برطرف و این وسواس مطالعاتی را که وقتی هر صفحه را رد میکنید با خود فک میکنید هیج مطلبی از آن در خاطر ندارید ترک کنید.

چرا باید تند خوان باشیم؟

یکی از معضلاتی که بیشتر دانشجویان و محصلان با آن رو به رو هستند ، روند کند مطالعه و خستگی در پی افزایش مدت زمان مطالعه و یادگیری است و که افراد را نسبت به مطالعه بی رغبت و زده میکند. چرا که وقتی به خودتان می آیید میبیند که  فرضا حدود یک 1 ساعت از شروع صفحه ای از کتابی را که آغاز کرید گذشته و شما هنوز پاراگراف اول هم نیز به اندازه درک نکردید و یا به دلیل حواس پرتی محو عالم دیگری هستید توی آموزش تند خوانی در وبسایت عدل آموز بنا و اساس بر این نیست که صرفا با خوندن این مطلب بلا فاصله تند خوان شوید بلکه هدف نویسنده آن است که تا شما را با مقوله تند خوانی آشنا و ذهن شما را تشویق به انجام این کار کند.

فایده تندخوانی چیه؟

همه ما از وضع تاسف بار مطالعه و سرانه کتابخوانی در کشور و بین اطرافیان و دوست آشنا اطلاع داریم. بسیاری از افراد در طول ماه ها ، حتی سال ها هم حتی یک صفحه کتاب نمی‌خوانند. این مشکل بزرگ دلایل بسیار زیادی دارد.

مثلا یکی از مهمترین مشکلاتی که شاید خیلی از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مشکل فرصت کم است. این کمبود زمان سبب شده است که قید مطالعه و کتابخوانی را بزنیم.و از آن فاصله بگیریم اما خب ببا کمک تندخوانی این مشکل هم قابل حل است. بسیاری از افرادی که تندخوانی را به عنوان یک مهارت یاد گرفته‌اند، به بهترین شکل ممکن زمان های خالی خود را با مطالعه کتاب و رمان های مفید پر می‌کنند. ولی چرا شما این کار را انجام ندهید؟ چرا از زمان های کوتاه و به اصطلاح خالی ای که دارید برای آموزش و یادگیری بیشتر استفاده نکنید؟(از گهواره تا گور دانش بجو!!) یعنی هر چقد هم که مطالعه داشتم باشید باز هم ابعاد و شگفتی های زیادی در این دنیا وجود دارد که شما را با خواندنشان به وجد بیارد؟!!!

 

اما بریم سر اصل مطلب که فایده های آن هر کسی را برای یادگیری تند خوانی جذب میکند!!

تاثیر تندخوانی در یادگیری مطالب علمی و تخصصی؟

همه ما و به خصوص افرادی که در دوره دانشجویی یا محصلین کنکوری این مورد را به وضوح احساس کرده ایم که سرعت یادگیری و مطالعه ما به شدت پایین است و حتی دوستای را داشته ایم که با یکبار خواندن مطلبی به سادگی آن را یاد گرفته اند اما میخویم راز دست یابی به این گوهر با ارزش یعنی یادگیر سریع و با کیفیت را باهم بررسی کنیم.

تند خوانی در این بحث یعنی مطالعه موثر و مفید که ما را از مرور های مکرر زیاد تا حد بالایی بی نیاز کند

آموزش تند خوانی | بالا بردن سرعت مطالعه | تند خوانی برا کنکور
آموزش تند خوانی | بالا بردن سرعت مطالعه | تند خوانی برا کنکور

فواید تندخوانی چی هستند؟

  • از فواید تندخوانی باید به نکات زیر به اختصار اشاره کرد:
  • کمک به افزایش قوای ذهن در یادگیری مطالب و در نتیجه پیشرفت در سطح علمی و تحصیلی
  • افزایش اعتماد به نفس در افرادی که به علت سرعت کم مطالعه و کندی در یادگیری از درس خواندن زده و خسته شده اند!!
  • کمک به افزایش درک و اعتماد به نفس در هر شخصی با ایجاد زمینه یادگیری سریعتر و موثر تر

این ها فقط برخی از فواید یادگیر تند خوانی هستند که مهم ترین و موثر ترین فواید آن برای تشویق شما به یادگیری می باشند.

از همه اینها که بگذریم افرادی هستند که طبیعت ذهنی آنها تا حدی با درس خواندن و یادگیری با کتاب نامانوس است که اینجا نیاز به ایجاد انگیزه و ترسیم هدف معین و عدم ترس از سپری کردن وقت برای مطالعه است در آخر مقوله به آن میپرداریم.!!

تند خوانی بهتر است یا کند خوانی؟

آنچه که مسلم و موید است فواید و مزایای بیشتر یادگیری تند خوانی اصولی و صحیح است که کمک میکند شما در  زمینه مطاله سرعت بیشتر دقت بیشتر و یادگیری بیشتر و افزایش روند مطالعه بیشتری را تجربه کرده و به در زمینه یادگیر موفق تر عمل کنید.

نقش تند خوانی برای داوطلبان آزمون ها ؟

معمولا اکثرا به این موقعیت حساس رسیده اند که در ماه های آخر نزدیک به آزمون های سرنوشته ساز خود نیاز مند این هستند تا سرعت مرور و مطالعه خودرا بالاتر برده تا مطالبی را که هنوز مطالعه نکردند یا قبلا مطالعه کردند که و الان نیاز به مطالعه مجدد برای مرور قسمت های فراموش شده دارند به گونه ای که با کمترین فرصت بهترین نتیجه را بگیرند. دراین موقعیت تند خوانی به کمک شما می آید.

اول ازهمه سعی کنید با بررسی بودجه بندی آزمون و امتحان خود به این نتیجه برسید که مهمترین مطالب و پر سوال ترین مباحث در آزمون پیش روی شما کدام مباحث و فصول هستند که سوال خیز بوده و بیشترین سود را پس از مطاله به شما می رسانند به خصوص در ماه های آخر و سرنوشتس ساز چرا که اهمیت این موضوع به این جهت است که از صرف مدت زمان خود بر روی مباحثی که اهمیت آزمون وسوالی طبق سنوات گذشته ندارند پرهیز کنید و به دنبال مرور و تند خوانی سریع مباحث سوال خیز باشید.

آموزش تندخوانی و افزایش تمرکز

تندخوانی اثرات به سزایی رو روی مغز انسان و تحریک عملکرد آن خواهد گذاشت. پس وقتی صحبت از مغز و حافظه و یادگیری است، عنصر مهمتری یعنی تمرکز هم به وسط می‌آید.در واقع تندخوانی این اجبار را به مغز شما وارد میکند که باید مطالبی را که ردی از انها در ذهن باقی مانده و یه به اصطلاح نوک زبانتان است را مجبور به بازیابی از طریق آخرین رده های موجود در ذهن کند بار ها پس از خواندن یک مطلب به این مشکل دچار شده ایم که ( عه فلان قسمت رو یادم رفت و دوباره کتاب را باز میکنید تا آن قسمت را مطالعه کنید)این کار با زخمت یاد آوری را از روی مغز برداشته و ذهن انسان را تنبل بار می آورد سعی کنید استرس فراموشی را از خود دور و به خودتان اطمینان بدهید که این مطلب در ذهن شماست و در موقعیت مناسب یاد آوری میشود

همه کم و بیش این تجربه را داشته ایم که با وجود مطالعه چند باره و زیاد قبل از امتحان با خود بگوییم وای هیچ مطلبی در ذهنم نمانده و همه را فراموش کردم اما وقتی سر امتحان مینشینید متوجه میشوید که اکثر قریب به اتفاق این مطالب را در ذهن داشته اید و به آسانی توانسته اید بیشتر آنها را بازیابی کنید 🙂

 

اهمیت متون فقه در کنکور کارشناسی ارشد حقوق | همین الان مطالعه کن

 

آزمون تشخیص تند خوان یا کند خوان بودن؟

۱- ابتدا یک کتاب ساده بدون عکس مانند یک کتاب داستان وار را انتخاب کنید

۲- یک زمان سنج یا کرنومتر آماده کنید و سعی کنید در مدت یک دقیقه با بالاترین سرعت ممکن بدون اینکه درک

مطلبتان پایین بیاید و کاهش پیدا کند متن را بخوانید.

۳-بعد از انجام این کار و به پایان رسیدن مدت زمان یک دقیقه تعداد کلمات موجود در یک خط از محتوایی که خوانده اید را بشمارید.

۴-تعداد کلمات به دست آمده در یک خط را در تعداد سطر یا خوانده شده ضرب کنید

5-سپس عدد به دست آمده را تقسیم بر مدت زمان با همان ۶۰ ثانیه کنید

عدد به دست آمده مثلا ۲۰۰ یا ۳۰۰ سرعت مطالعه شما می‌باشد

اگر عدد به دست آمده کمتر از ۴۰۰ کلمه بود شما کندخوان هستید و قطعا باید برای پیشرفت تندخوانی شروع کنید.

اگر عدد به دست آمده از ۴۰۰ تا ۶۰۰ کلمه در دقیقه بود سرعت مطالعه شما مناسب است ولی باید بر روی سرعت مطالعه خود بیشتر

وقت بگذارید و تندخوانی نیز می‌تواند به شما کمک کند و این یک خبر خیلی خوب برای موفقیت شماست.

اگر عدد به دست آمده بالاتر از ۶۰۰ کلمه بود شما تندخوان هستید و سرعت مطالعه قابل قبولی دارید.و کافی است به همین منوال و حتی سعی در بهتر کردن آن ها ادامه بدهید.

 

 دوباره‌خوانی را به راحتی کنار بزار!

تندخوانی علاوه بر تمام ویژگی‌های مثبت و مفیدی که دارد، سبب افزایش تمرکز افراد هم خواهد شد. خوب است بدانید که طبق تحقیقات، یکی از اصلی‌ترین عوامل دوباره‌خوانی هم نبود تمرکز هنگام مطالعه است. یک فرد تندخوان به دلیل سرعت بالای مطالعه، مجبور است که تمرکز و توجه زیادی را به کار گیرد.

همین شیوه باعث می‌شود که تمام حواس فرد در هنگام مطالعه بر روی مطالبی جمع باشد که در حال مطالعه آن است. این موضوع نیاز به دوباره‌خوانی را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

 

چطور شروع کنم؟

تمرین اول:

استفاده از روش خط بردن یا دنبال کردن پاراگراف ها وعبارت ها با استفاده از یک قلمی که در دست داریم اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که خط بردن نباید شما را وادار به خواندن تک تک و کلمه کلمه کند چرا که اینکار باعث کاهش یادگیری میشود در تمرین اول خط بردن باید به صورت عبارت به عبارت باشد به این صورت که هر بار یک عبارت چند کلمه ای را بخوانید و قلم خود را زیر عبارت بعدی قرار دهید و همنیطور ادامه دهید .

 

 

تمرین دوم :

تندخوانی عبارت ها: باید توجه کنیم که تند خوانی به صورت کلمه کلمه باعث ایجاد وقفه های ذهنی کوتاه و کاهش تمرکز و خستگی میشود و همین زحمات مطالعاتی شما را کم اثر میکند. سعی کنید با خواندن چند کلمه پشت سرهم که یک عبارت را میسازند تند خوانی را تمرین کنید.

قیمت :

رایگان

سطح آموزش متوسط
دروس: 0 موضوعات: 0 آزمون ها: 0 تاریخ انتشار: 6 آوریل 2022تعداد بازدید: 407