چرا متون فقه؟

متون فقه ارشد یکی از دروس بسیار مهم در کنکور ارشد رشته حقوق می باشد به نحوی که اگر باماهیت این درس و منابع ومراجع آن آشنا باشید به راحتی می توانید درصد خوبی از این درس کسب نمایید.

از متون فقه در کنکور ارشد چند سوال طرح می شود؟

از درس متون فقه در کنکور ارشد 20 سوال مطرح میشود و ضریب آن برای هرشته متفاوت خواهد بود، متون فقه یکی از آن دسته کتابهایی است که پر از نکات مهم و کاربردی می باشد پس مطالعه آن را به زمان شب امتحان یا مثلا سال کنکور نیاندازید چرا که با توجه به حجم محتوای متون فقه وحجم منبع و ابواب مختلف فقهی  مسلط شدن بر محتوا و دوره های مرور کردن آن نیازمند وقت گذاشتن می باشد.

یکی از مشکلاتی که همه دوستان درمطالعه این درس با آن دست وپنجه نرم میکنند این است که میگویند چه ابوابی را باید بخوانیم یا مثلا به دنبال انحصار گرایی وگزینش در مطالعه برای ارشد هستند ؛ باید خدمت شما عزیزان عرض کنم که کنکور ارشد مثل کنکور کارشناسی و دوران دبیرستان نمی باشد و شما صرفا باداشتن هدف و انگیزه و استراتژی فکری منظم به راحتی قادر خواهید بود به هدف خود برسید !

از کدام ابواب متون فقه در کنکور ارشد سوال طرح می شود؟

اصولا فقط بخش عبادیات از کتب فقهی  را فاکتور بگیرید مثل ابواب طهارت وصلات و…. وبقیه ابواب را در برنامه مطالعاتی خودتون قراربدین که خیلی مهمه و  به احتمال قوی 20 سوال کنکور از این درس  ترکیبی از ابواب مختلف خواهد بود  همانطور که با دیدن سوالات کنکور سالهای قبل هم میتوانید به درصد فراوانی این موضوع پی ببرید!!

اما ابواب مهمی که در کنکورهای چندسال اخیر از آنها سوال طرح شده است به شرح زیر می باشد :

ابواب (1- القضا 2- الشهادات  3-المتاجر 4- الدین 5- الرهن 6- الاجاره 7- الوصیه 8- النکاح  9- الطلاق  10- المیراث 11- الحدود  12- الجهاد 13- الوقف 14- العطیه  15- الحجر  16- الضمان 17- الحواله 18- الکفاله 19- الشرکه 20- المضاربه 21- الصلح 22- الودیعه 23- العاریه 24- المزارعه  25- الوکاله  26- المساقات  27- الشفعه  28- الجعاله 29-الخلع  30-الظهار   31-الایلاء  32-اللعان  33- الاءقرار  34-الغصب 35-القصاص  36-الدیات )

متون فقه را حفظی نخوانید

با نگاهی به نحوه سوالات  در کنکور های اخیر متوجه  خواهیم شد که دیگر حفظ کردن مطالب کتب درسی  جایگاه کم رنگ تری در کنکورها پیدا کرده است البته لازم به ذکر است که بعضی از مطالب را باید حفظ کرد اما نوع حفظ کردن فرق می کند که در ادامه شیوه حفظ کردن و به خاطر آوردن محفوظات برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد.

باید این نگاه چشم بسته درس خواندن و حفظ کردن را از فکرتون بیرون کنید چون که اگه شماهم مثل من دانشجوی شب امتحانی بوده باشید حتما این موضوع را متوجه شده اید که باد آورده را بادهم می برد .  یعنی چی ؟؟؟ یعنی اینکه مطالبی را که شب امتحانی مثلا خوندیم وحفظ کردیم بعد امتحان یا مثلا حین امتحان گاها پیش اومده مطالب رو  فراموش کردیم یا اینجور بگم خدمتتون  که استادبزرگوار سوال مفهومی طرح کرده و مایی که حفظی خوندیم توی حل سوالات با چالشهای سختی مواجه می شدیم !!!

پس اگه میخواهید سر جلسه کنکور توی تله های آموزشی ومفهومی طراحان سوال نیافتید  باید سعی کنید که مفهومی بخوانید ومعنای جملات و کلمات را با تمام وجودتون درک کنید.

طبق تجربه ایی که از گفتگو با رتبه های برتر داشتیم همه دوستان این موضوع تاکید کرده اند که فرایند مطالعه آنها پیوسته ودائمی و منظم بوده است ، استراحت و مرور کردن و فعالیت های تفریحی هم داشته اند پس اینجور نیست که به خودتان سخت بگیرید و زندگی را برای خودتون  جهنم کنید !!

باید به هدف فکر کرد و از تک تک ثانیه های بودن درمسیر رسیدن به هدف لذت برد !! 

چه منابعی را برای متون فقه انتخاب وتهیه کنم؟

منبع اصلی این درس کتاب تحریر الروضه می باشدکه برای راحتی خودتان میتوانید از ترجمه ویا کتب دیگر در کنار آن استفاده کنید البته  کتب دیگر زمانی کاربرد خواهد داشت که شما وقت کمی داشته باشید یا مطالعه متن عربی برایتان دشوار باشد یا درک متن تحریر الروضه به هر نحوی برایتان مشکل باشد که دراین هنگام اگر فرصت دارید در یک کلاس آموزشی شرکت کنید ولی اگر فرصت ندارید صرفا مطالعه و تست ومرور برای شما کافی خواهد بود .

نکته : انتخاب منبع و کتاب یک چیز کاملا شخصی می باشد شاید متن یک کتاب مطابق با میل وخواسته یک نفر باشد و خوب با کتاب انس بگیرد اما فرد دیگر نسبت به همان منبع واکنش معکوس نشان دهد.

 

منبع متون فقه ارشد

بهترین کتاب متون فقه کدام است؟ منبع چیه مرجع چیه دیگه ؟؟؟؟

مرجع یا درس نامه در واقع به همان کتاب های اصلی می گویند که محتوای مادر و شرح ومثالهای متفاوت و نظریات و مباحثات علما و دکترین رو مفصل  به همراه مثلا کیس ها و پرونده های واقعی آورده مثل  مجموعه کتابهای جزا اختصاصی از دکتر میرمحمد صادقی یا مثل همین  تحریر الروضه فی الشرح لمعه الدمشقیه !!!

منبع یامنابع آموزشی  یک سری کتب جانبی هستند که در کنار مرجع خوانی به عنوان کتابهای کمک آموزشی در دوران تست زنی خیلی کاربرد داره !!

لیست کتب مرجع  متون فقه ارشد:

شرح لمعه – ترجمه لطفی (1جلد): از ویژگی این کتاب زبان شیوا وقابل درک آن می باشد.

شرح لمعه- ترجمه مسجد سرایی (10 جلد): این کتاب  با ویژگی نموداری بودنش برای دوران جمع بندی خیلی خوبه!!.

تحریر الروضه فی الشرح لمعه همراه با فقه استدلالی ( ترجمه دادمرزی)

شرح لمعه- ترجمه شیروانی (14 جلد): این کتاب  خیلی خوبه ولی مطالعه خیلی زمان برخواهدبود (مخصوص دوران دانشجویی که فرصت کافی برای مطالعه وجود دارد ).

لیست کتب منابع کمک آموزشی  متون فقه ارشد:

کمک حافظه متون فقه – دوراندیشان

متون فقه پیشرفته مهری صیادی

صفر تا صد متون فقه – محسن سینجلی – 2جلدی (برای مطالعه این کتاب حتما باید پیش زمینه مطالعه شرح لمعه یا تحریر الروضه داشته باشید)

مختصر متون فقه – محسن سینجلی

نکات طلایی متون فقه – طرح نوین

متون فقه نموداری – مهدی صیادی

لیست کتب منبع تست آموزشی متون فقه ارشد:

آزمونهای طبقه بندی شده متون فقه – چتردانش

ساده ساز متون فقه- انتشارت میزان- دکتر کلانتری

هزار تست محسن سینجلی – چتردانش

کتاب تست: آزمون متون فقه، نشر میزان، نور محمد صبری

آزمونهای طبقه بندی شده متون فقه- انتشارات مجد

 

 

 

 

 

 

شیوه مطالعه متون فقه 

قبل از هرچیز باید یادآور شویم که هرکس دراین دنیا یک سری علایق دارد یا با یک روش خاصی زندگی میکنه !! به قول بچه های فعال اینستاگرام یاهمون بلاگرای امروزی هرکس یک لایف استایل خاصی توی زندگی خودش به مرور زمان ایجاد کرده که نمیتونه به راحتی ازش دل بکنه !!

راستی گفتم اینستاگرام میدونی که ما پیج اینسناگرام هم داریم ؟؟پس قبل از اینکه ادامه مطلب رو بخونی بزن رو این لینک و پیج اینستاگراممونم فالوکن  مرسی 🥰👈   ( پیج اینستاگرام عدل آموز)    👉

خب بریم سر اصل مطلب که کلی کار داریم ، ببینید مطالعه کردن یک سری اصول داره که اگر رعایت نمیکنید یا  بد مطالعه میکنید دیر یازود ازهدفتون خسته میشید یا بزار اینجوری بگم بهتون که خیلی زود جامی زنید چون حجم مطالب نسبتا زیاده و مثلا ممکنه تا آزمون یک سال فاصله داشته باشید و کلی از وقتتون هدر بره یا اصلا برعکس  در دوران نزدیک به کنکورهستید و فرصتی براتون نمونده که دیگه بخواهید با شیوه های مطالعه خودتون فرصتتون رو ازدست بدین !!مثلا 4ماه تاکنوره یا 3ماه ومیخواهید یه دور بخونید همه محتوارو سریع ولی نمیشه !!

من خودم عادت بدی که داشتم این بود که کندخوان بودم یعنی مثلا یا زمزمه میکردم باخودم یا از محتوا بلندخوانی یا روخوانی میکردم  و همین باعث میشد که کلی خسته بشم و وقتم تلف بشه اما از یه جایی به بعد خسته شدم وباکلی تحقیق ومطالعه سرانجام تصمیم گرفتم که تندخوان بشم و عادات بد زندگی مطالعاتی خودمو عوض کنم  که درپست های مرتبط انشالله درباره تندخوان شدنم حتما تجربیاتمو براتون مینویسم اما هدفمون در این بخش از سایت عدل آموز اینه که شیوه مطالعه رو کلا خدمتتون عرض کنم .

 اولین ومهمترین کاربعداز تهیه مراجع ومنابع اینه که سعی کنید یک هدف + یک برنامه کوتاه مدت + یک برنامه بلندمدت برای خودتون تنظیم کنید.

هدف مثلا اینکه دوست دار قاضی بشم دوست دارم وکیل بشم ومیخوام براش بجنگم !!

برنامه کوتاه مدت یعنی مثلا بیایید واس خودتون بودجه بندی کنید کتاب رو و توی یه بازه زمانی مشخص سعی کنید بخش مختلفی از کتاب رو بخوانید ، درواقع برنامه کوتاه مدت برا اینه که چه کارهای کوچیکی رو فعلا بایدانجام بدیم تا به اون هدف اصلیه زندگیمون برسیم !!!

برنامه بلندمدت برا بعد رسیدن به هدفه که وقتی قاضی شدی میخوای چیکارکنی ووکیل شدی میخوای چیکارکنی ؟؟؟ یه جورایی بایدخودتو بشناسی که بتونی واس آیندت برنامه بریزی !!

در مرحله دوم بیایید و شرایط مطالعه رو برای خودتون فراهم کنید محیط مناسبی بانور وهوای مناسب  سردی /گرمی  (نه خیل سرد نه خیلی گرم) برای خودتون انتخاب کنید

درمرحله سوم مثل یک حقوقدان برای زندگی خودتون قانون وضع کنید و به آن پایبند باشید مثلا گوشی همراه به اتاق مطالعه نبرید این میتونه یکی از قوانین روتین زندگیتون باشه مثل من!!!

خب تااینجا مربوط به فراهم کردن شرایط درونی و بیرونی برای مطالعه بود ازاینجا به بعد درباره  درست مطالعه کردن صحبت میکنیم ، درواقع مطالعه 3 مرحله دارد  : مرحله اول پیش مطالعه (درحد 1الی 5 دقیقه فقط مطالب مهم و سرتیترها) مرحله دوم طرح سوال ومفهوم خوانی دقیق ومرحله سوم مرور!!

ادامه دارد ….

بروزرسانی شده در در تاریخ30 آذر1400